сряда, 18 март 2009 г.
вторник, 17 март 2009 г.
Откриха археологическа експедиция „Кракра 2009"
Смесен археологически семинар стартира в Перник като част от президентската инициатива „Съхрани българското”. 50 младежи и девойки от Перник ще се включат в разкопките на крепостния хълм на Кракра Пернишки от днес до 9 август.
Младежи и девойки ще се включат в семинарa „Кракра 2008”, който се организира за пръв път от общината в областния град.
Стартът на инициативата бе даден от кмета на Перник Росица Янакиева на крепостния хълм на Кракра Пернишки. Археологическият семинар ще протече в две смени от 14 юли до 9 август. Съорганизатор е частният Клуб на историка в Перник. Лагерът е подпомогнат и от местни фирми.
Младите археолози ще участват в разкопките на крепостния хълм. Предвидени са и няколко пътуващи семинари до църквата в радомирското Старо село, Земенският манастир и Долината на царете. Целта и в теорията, и в практиката е учениците да бъдат поставени в условията на реални археологически разкопки.
Лагерът е част от националната президентска инициатива „Съхрани българското”. За реализацията му Община Перник е осигурила 30 000 лв.
понеделник, 16 март 2009 г.
Тракийски находки от Крушаре и Старо село включиха в календар
Находки, открити от археолога Георги Китов, са включени в календар, издаден от Историческия музей в Сливен заедно с общината.
Находките са открити при проучване на Тракийски могили край сливенските села Крушаре и Старо село, съобщи БНР.
Календарът показва уникалния златен нагръдник на тракийски владетел, златен пръстен с изображение на свирещ на лира музикант, златни обеци, сребърни, бронзови и керамични съдове.
Директорът на историческия музей Георги Кипчиков каза, че в момента находките са дадени за реставрация и консервация, след което ще бъдат включени от експозицията от ценни експонати от двете експедиции на д-р Китов в сливенските тракийски могили.
В тях известният археолог доказва, че долината на тракийските царе продължава от Казанлъшкия регион по поречието на Тунджа до Сливенския край.
събота, 14 март 2009 г.
Тракийски лекар-жрец е открит в Старо село, а не жена
Костите на тракийски лекар-жрец са открити при разкопки в “Друмева могила”край Старо село, Сливенско, а не на жена, както бе съобщено по-рано от медиите в града. Това съобщи днес ръководителят на експедицията доц. Георги Китов. При изкопните работи в гроба на знатния тракиец са открити каменна плочка за стриване на лекарства, бронзова лъжичка и бронзова игла. Нмарени са и паласки за лекарства с останки от вещество в тях. Те са изпратени за експертиза във ВМА. Изследванията не са показали какво е имало в тях поради дългия престой на веществата в земята. Освен това в гроба са открити още две златни обеци и две сребърни гривни за колан в раменната част на скелета. Това е петият гроб на лекар от древността намерен в България. Три от тях се намират край с. Караново, Новозагорско и един в село Мъдрец, Гълъбовско.
"Забравените" станаха национално достояние
Уникални средновековни български църкви и манастири от Пернишкия край, строени с подкупи на турската администрация, бяха изоставени в безогледно състояние. Сега вече са национална гордост.
Фондация "Българска памет" и Фондация „Бъднини” – гр. Перник откриха уникална фотоизложба „Забравените български средновековни манастири и църкви из Пернишко". Инициативата се организира в сътрудничество с Регионален исторически музей - гр. Перник под патронажа на директора на НИМ - проф. Божидар Димитров.
Изложбата неслучайно е озаглавена „Забравените” – тя има за цел да напомни, че голяма част от културно-историческото ни наследство на практика тъне в забвение, разказа за Frognews.bg проф. Божидар Димитров. Тя представя средновековни български църкви и манастири от Пернишкия край, изоставени в безогледно състояние. Всъщност експедицията е съвместна идея на Росен Иванов, председател на Фондация „Бъднини” – гр. Перник и на д-р Милен Врабевски, председател на Фондация Българска Памет, като се ражда като идея по време на поклонението в Ново село, Македония, където преди месец беше осветено българското военно гробище, реставрирано със средства на Фондация Българска Памет.
В качеството си на домакини на инициативата Росен Иванов и Милен Врабевски откриха изложбата. Дори само два факта от нея правят изключително впечатление – от една страна от стенописите е видно, че по турско време по образите на светиите е стреляно с ловджийски пушки. От друга - в църквата в с. Старо село са изографисани неканонични български светци - Св. Крал Тривелий (хан Тервел, според проф. Божидар Димитров), Св. Цар Давид - българин, Св. Йоан Владимир-български. Зографът очевидно е бил голям патриот, което личи от факта, че той е пренебрегнал църковния канон за сметка на национално чувство.
Проф. Божидар Димитров отбеляза, че Клубът на историка е направил първата си изследователска експедиция, съвместно с Фондация Българска Памет, и така е върната паметта ни към отдавна забравени от науката, държавата, и от Светата Българска патриаршия храмове. Тези църкви и манастири, преоткрити чрез експедицията и чрез тази изложба, спонсорирана от д-р Милен Врабевски и адв. Росен Иванов, наистина са се строили много трудно в онези времена. В 15-17 в. за всяка църква и за всеки параклис е било искано разрешение директно от султана, а той прехвърлял правомощията си върху великия везир. Пълномощници от селото, набрали необходимите средства, понякога тези хора са стоели с години в Цариград, мъчейки се да получат разрешение за църквата или параклиса, а разходите за подкупи на турската администрация са надминавали разходите за самия градеж.
Величкият епископ Сионии разказа, че стенописите свидетелстват за правилния богословски и естетически ориентир на нашите предци към най-доброто, което е можело да бъде нарисувано в онези далечни години. Тези храмове са били изписани от майстори, поканени от различни места и художествени школи. Един храм, който сега впечатлява със своите малки размери и вътрешна украса всъщност е бил много труден за построяване в онова време, с оглед размерите на тогавашното строителство и трудностите свързани с пътуването. Знеполски епископ Йоан напомни, че тези прекрасни храмове и стенописи са непреходна ценност на Софийска епархия, затова е наш дълг е да ги съхраним, възстановим и напомним за нашата история, векове назад
с. Лева река Средновековен манастир „Св. 40 мъченици”
Стенописите принадлежат на българската югозападна школа и по канонични и стилови белези се отнасят най-късно към 17 век. В южния пояс на олтарното пространство е изписано един от най-ранните изображения на Св. Кирил Философ – създателя на българската азбука. Манастирът е претърпял чувствителни изменения в средата на 19 в. До преди 70-80 години манастирът е бил добре запазен и се ползвал с голяма популярност. Впоследствие разрушен, изоставен от църквата той е музеен резерват.
с. Старо село Църква Възнесение Господне / Св. Спас
Съществуването на църквата през Късното средновековие е засвидетелства от Евангелие от 15 в., подарено на църквата Възнесение Господне в Старо село от кир Павел. Възстановена и изписана през втората половина на 19 в., църквата е изписана според Паисиевата история, защото са изографисани образите на българските светци – Св. крал Тривелий, Св. Св. Кирил и Методий, Св. Йоан Рилски, Св. Цар Давид – българин , Св. Мъченик Ангел – българин.
петък, 13 март 2009 г.
Прекъсване на електроснабдяването
Община Перник
На 17.03.2009 г. /9.00 – 14.30 ч./ - гр. Перник-кв. "Рудничар"ул. "І-ва", кв. "Стара чешма" № 32;
На 18.03.2009 г. /10.00 – 14.00 ч./ - с. Вискяр, с. Мещица;
На 19.03.2009 г. /10.00 – 15.00 ч./ - с. Люлин-махала "Църнел", гр. Перник-кв. "Христо Смирненски" бл. 7, с. Студена-ул. "Христо Ботев";
Община Радомир
На 16.03.2009 г. /13.00 – 14.30 ч./ - гр. Радомир-ул. "Батенберг” - ЕТ Рени Райка Симеонова";
На 20.03.2009 г. /9.30 – 15.00 ч./ - с. Старо село, с. Кленовик;
Кметът на Хасково: Не съм избягал
В момента съм в Мюнхен тъй като трябва да присъствам на една среща в Щутгард днес. Ако бях тръгнал да се укривам, нямаше да съм в Германия, щях да съм в Южна Африка.
Това каза в предаването “Преди всички” на БНР Георги Иванов, кмет на Хасково, по повод информацията, че е напуснал страната, след като е разбрал, че ще му бъде връчено ново обвинение за безстопанственост. (Виж линка)
"Това е поредната инсинуация на някой, а тези неща продължават вече осем години", заяви още Иванов, цитиран от Фокус. Той даде разяснение и за подвигнатото обвинение за подкуп за 5000 лв., като заяви, че то е прекратено поради липса на доказателства, тъй като се е оказало, че това е "поредният балон".
“И сега прокуратурата измисля подобни неща”, каза кметът и допълни, че в понеделник ще даде пресконференция, на която ще коментира нещата, които стават в момента.
Що се отнася до останалите шест разработки, образувани срещу него, които скоро ще приключат и за които вчера е съобщил депутатът Яне Янев, хасковският кмет заяви, че срещу него са минали 23 преписки и се е оказало, че няма нищо.
„В момента всички институции, които са проверяващи, са в общината, като почнете Агенцията по финансов контрол, Сметната палата, Икономическа полиция, ДАНС – няма някой, който да не е вътре. Тези проверки вървят вече осем години. И понеже идват избори, и понеже няколко депутати от Хасково не могат да се върнат повече, да влязат в листите, защото нищо не са направили през годините, инициираха тази атака, която в момента се провежда от bTV (телевизията първа съобщи, че той е избягал - б.р.) и естествено се разпръсна върху останалите медии”, добави той, като по този начин още веднъж заяви, че атаката срещу него е политическа.
Иванов коментира и обвиненията, че е поискал 50 000 рушвет от собственик на заведение в града, предаде БГНЕС. "Кметът на Хасково Георги Иванов ми поиска в кабинета си 50 000 лева рушвет", заяви по-рано по bTV Емин Дурмуш", който е построил бар в града. "Той ме извика в кабинета си на 5 януари 2005 година и ме накара на лисче да "му напиша офертата", разказа още Дурмуш.
"Този човек по цял ден ходи из града, той няма един лев в джоба", каза Иванов по телефона от Германия.
Кметът на Хасково помоли водещия на предаването Николай Бареков да "предаде много здраве на прокуратурата" в отговор на въпроса на водещия как ще коментира новите обвинения срещу него. "На следващите избори ще отсвирим всички", категоричен беше Георги Иванов.
Проверките срещу кмета на Хасково Георги Иванов не са приключили, заяви обаче по-късно говорителят на ДАНС Зоя Димитрова.
четвъртък, 12 март 2009 г.
На училище със забрадки в Смолянско
В три учебни заведения в Смолянско ученички ходят със забрадки. Директорите на училищата са предупредени в правилниците да бъде включен текст, че образованието е светско, но засега все още въпросът не е решен.
Това каза директорът на Регионалния инспекторат по образование – Смолян Тодор Петканов, цитиран от Фокус.
Шест ученички в момента ходят на училище със забрадки в Рудозем, Смолян и Девин. Петканов посочи, че скоро не са били водени разговори с родителите на тези ученици.
„Въпросът със забрадките трябва да бъде решен на национално равнище”, каза още началникът на смолянския инспекторат. По неговите думи, в другите райони със смесено население в България няма ученички, които да ходят с религиозни символи. Петканов изрази надежда, че този въпрос ще намери място в новия Закон за народната просвета.
Няма случаи, в които ученички със забрадки да са били връщани от училище. Имало е предложение към директорите те да преминат на самостоятелна форма на обучение, т.е да се явяват само на изпити. Тази идея се реализира само в училището в маданското село Върбина. Сред местното население се говори, че ученички свалят забрадките преди да влязат в учебното заведение, а след като приключи учебният процес, те отново ги слагат. Петканов бе категоричен, че не са засичани такива случаи.
С антибългарски надпис е осъмнала гимназията с преподаване на чужди езици "Проф. д-р Асен Златаров" в Хасково. Това съобщи областният координатор на партията "Атака" Георги Майоров, цитиран от БТА. На южната фасада на училището със спрей бе изписано "Смърт за България", уточни Майоров. Въпреки, че от учебното заведение са направили опит да бъде заличен, надписът все още се чете, добави той.
На фасадата е било написано още "ДПС победа" и са били изрисувани полумесеци, каза областният координатор на "Атака".
вторник, 10 март 2009 г.
"МАЛКИТЕ БИЖУТА" НА РАННОТО ХРИСТИАНСТВО В ПЕРНИК ОТПЪТУВАХА ЗА ИЗЛОЖБА В КЪРДЖАЛИ
Храмовете в пернишкия край са едни малки бижута, оцелели по чудо през вековете на робството и в най-ново време. Такова нещо рядко се среща." Това каза директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров за черквите и манастирите в пернишко, включени във фото изложбата „Забравените български средновековни манастири и църкви в пернишко". Уникалната експозиция ще бъде представена в Кърджали утре, 29 юли от 18.00ч. Изложбата ще бъде представена с 20 табла на манастири и църкви в пернишка област, повечето от които със запазени стенописи от 13-14 век в стил палеологов ренесанс.
Изложбата е реализирана с усилията на фондация „Бъднини", Община Перник, Регионалния исторически музей и с помощта на софийската фондация „Българска памет".
„Тази изложба е гордост не само за тези, които сме работили и сме съпричастни с тази идея, но и за всички перничани", каза управителят на фондация „Бъднини" Росен Иванов. „Забравените" е сложено малко алгорично – някои от манастирите не са забравени. Искахме да заострим вниманието на обществеността и на всички жители на пернишка област към това, че не само трябва да се градят, да се поддържат, а и че трябва да се посещават. Ние ги имаме, но не ги знаем", допълни той.Началото на изложбата е било поставено от едно изказване на проф. Николай Овчаров, където той за първи път спомена, че единствено на територията на Перник и малка част в Кюстендил са запазени средновековни манастири и църкви. Чак през пролетта на тази година е била организирана експедиция на територията на цялата област Перник и уникалните паметници на културата са били издирени и заснети.
На фото изложбата са поместени красивите стенописи на християнските светилища в Черквата в Брезник, манастирът в с. Гигинци, манастирът „Св. Арахангел Михаил" в Трън, черквата в с. Лева река, черквата в с. Чуковец, черквата в с. Старо село, черквата в с. Прибой, черквата в с. Радибош и черквата в с. Студена.
„Изложбата е гордост за всички перничани, не с това, че ги имаме, а с това, че ги показваме. Това е много важно в началото на 21 век, така нареченият културно-исторически туризъм вече е изключително явление, от което трябва да се възползваме, което трябва да впрегнем да работи за интересите на Перник и областта", твърди още Росен Иванов.
понеделник, 9 март 2009 г.
При добра употреба и знания на photoshop се правят чудеса !
една снимчица от Старо село обработена с photo shop - резултатът е покъртителен нали ? :)
снимки от живота в Старо село
начало > Снимки от живота в нашите села > Старо село
Старо село
ЗАГЛАВИЕ + - ИМЕ НА ФАЙЛА + - ДАТА + -
336 пъти видяна
253 пъти видяна
309 пъти видяна
236 пъти видяна
221 пъти видяна
221 пъти видяна
221 пъти видяна
217 пъти видяна
194 пъти видяна
280 пъти видяна
305 пъти видяна
182 пъти видяна
179 пъти видяна
208 пъти видяна
211 пъти видяна
179 пъти видяна
239 пъти видяна
201 пъти видяна
227 пъти видяна
250 пъти видяна
25 файл(а) в 2 страница(и) 1